Azure IaaS virtuális gépet ide nekem – de milyet?

Lassan 2 éve megy éles üzemmódban az Azure IaaS (ha jól tudom májusban lesz az), de sokszor olyan mintha már 20 éve lenne. Különösen azért, mert az újdonságak beborítanak, elárasztanak bennünket, a 6 hetes fejlesztési ciklusnak érthetően van egy ilyesfajta mellékhatása.

Éppen ezért időnként nem árt egy kis vérfrissítés, nézzük meg tehát rövid leírások illetve sok pepecselésselt elkészített táblázatok formájában, hogy jelenleg milyen sorozatú – és így milyen teljesítményű, kapacitású – virtuális gépeket választhatunk.

Tehát jelenleg 4 fő sorozatból áll az Azure IaaS géppark:

– “A” sorozat: Az átlagos gépek, a legtöbb felhasználó számára
– “D” sorozat: A gyorsítótárak királya
– “DS” sorozat: SSD gyorsítótárral az OS és az adatlemezek tekintetében
– “G” sorozat: A Godzilla típus, full extra

A száraz részletek előtt pár útbaigazító magyarázat:

– Egy Azure virtuális gép esetén minden erőforrás a géphez van rendelve, pl. egy logikai processzor esetén nincs time-sharing, vagy bármi más, közös használatra utaló megoldás.

– Nincs dinamikus memória, mint a Hyper-V-nél, minden gép fix memóriát kap, annyit, amennyit megjelölünk. Ennek előnye, hogy minden VM NUMA-val konfigurált, azaz képes kihasználni a NUMA előnyeit (pontosabban a NUMA érzékeny guest alkalmazások képesek erre), így a CPU és a RAM között a legjobb hozzárendelés érhető el.

– Az IOPS minden sorozatnál garantált az adatlemezek esetén (sorozattól függő a mértéke persze), azaz a Hyper-V-ben is egy ideje használható Storage QoS működik (vagy hasonló, ez elsősorban az én feltételezésem, nem teljesen kideríthető).

– Árakat direkt nem írok, mert ez nem az a blog :), másrészt regiónként és valutatípusonként is eltérőek lehetnek.

Az “A” sorozat

Ez a normál, legrégebbi típus. Nincs sok extra, van viszont sokféle gép, és olcsó. Sőt, egy ideje két ágra szakadt, a különbség egyszerűen definiálható:

– Basic: 300 IOPS adatlemezenként, nincs load-balancing (sem internal, sem external) és autoscale (de azért egy Availability Set-be rakható!), viszont átlagban 27%-kal olcsóbb mint az eredeti Standard

Azure-Basic-A-Series-VMs

– Standard: 500 IOPS, és minden fenti hiányzó képesség rendelkezésre áll. És ha jól megnézzül, azért itt is van egy hármas tagozódás, amit ezért 3 különböző színnel jelöltem ezeket. A nagy hálózati igényre kialakított A8/A9 igazi csemege :)

Azure-Standard-A-Series-VMs

A “D” sorozat

Viszonylag új sorozat, ami 2 extrával is bír, sokkal jobb CPU-ja van (kb. 60% az “A” sorozathoz képest), illetve az ideiglenes lemeze SSD, ergo az ide helyezhető, tipikusan nem maradandó fájlok (pagefile, SQL temp db), ultra gyorsak lesznek.

Azure-Standard-DS-Series-VMs

A “DS” sorozat

A Premium Storage bemutatkozó sorozata, minden adatlemez SSD! Megosztott, ezért kis mérettel indul, viszont akár 50000 IOPS és 512 MB/sec átviteli sebesség is elérhető így, ami igen szép eredmény., illetve nem-nem, ez nagyon durván szép eredmény!

Azure-Standard-DS-Series-VMs

A “G” sorozat

Nem véletlenül Godzilla a kódneve a tavaly novemberben, a barcelonai TechEd-en bemutatkozott sorozatnak. Ha pl. komplett SQL 2014 adatbázisokat akarunk a RAM-ban tartani, vagy tényleg durván nagy számításigényű gépekre van szükség (pl. HDInsight, Hadoop), akkor ez a mi terepünk.

A DS-hez hasonlóan itt is SSD fókusz van, de jóval több RAM-mal, és persze még újabb CPU-kal (Intel E5 v3). Ezek a virtuális gépek a legnagyobbak jelenleg, amit publikus felhőben (Azure, AWS, Google) megvehet az emberfia.

Azure-Standard-G-Series-VMs

A szokásos záró szlogen: minden sorozathoz, VM típushoz, mutatóhoz tegyük hozzá fejben a jelenleg szót :)

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s