A vasárnap jelentős részét a a 4 blade-es tesztrendszerem megújításával töltöttem, így 2 blade már a WS12 R2 Preview-val fut, 1-1 önálló Hyper-V-vel, ahogy eddig is. A maradék kettő penge egy 2 node-os szintén WS12 Hyper-V failover clustert tartalmaz – ergo ez lesz a következő feladat, talán már holnap.
Viszont nincs igazán erőm tartalmas cikket írni (hosszútávú alkotói válsággal magyarázom per pillanat ezt a helyzetet :D), ezért a könnyebbik utat választottam, 1-1 screenshot és 1-1 rövidebb-hosszabb képaláírás formájában.
Virtuális gép létrehozásakor van új generációs VM típus, számtalan előnnyel (Secure Boot, SCSI boot, PXE boot, UEFI support) és néhány egyéb változással: nincs IDE meghajtó és legacy network adapter, de igazából nem is kellenek ezek (lásd később), úgyhogy nem fáj.
A Gen2 gépek pl. PXE bootra is alkalmasak, a korábbi béna legacy adapter nélkül is.
Íme (azt azért nem árt ha tudjuk h a Gen2 kompatibilitás az előző OS-ig, azaz a WS12/W8 64 bites kiadásig terjed).
Új integrációs komponens, a Copy-VMFile PS paranccsal a VM-ből fájlokat másolhatunk hálózati terhelés és forgalom nélkül (ha jól értem).
Live-Migration optimalizálási lehetőségek, cool (ja és lefelé is kompatibilis a LM a WS12-re).
A Hyper-V replika már nemcsak 5 percre képes, hanem kevesebbre és többre is.
A replikált gépet tovább replikálhatjuk (Extend Replication), és persze mehet majd az Azure-ba is.
Az új csoda: a VM-Connect ablak olyan mint egy igazi RDP kapcsolat…
…pl. állíthatunk felbontást, multi-monitor opciót…
… és van eszközátirányítás is, plusz végre megy a Copy-Paste is a host gépből a virtuális gépbe (de erről nincs képem, csak higgyük el).
Shared disk – pl. fürtökhöz, ugyanis a lemez (.vhdx) megosztható a virtuális gépek között, CSV és SMB Scale-Out fájl megosztás esetén.
Ezenkívül, ömlesztve, ami még az eszembe jut: menetközben átméretezhető a .vhdx fájl, van a diszkekhez is QoS, a snapshot új neve checkpoint (mint az SCVMM-ben), menetközben is exportálható ez is és az egész virtuális gép is. A hibatürő fürtöknál van néhány új védelmi technika, a linux támogatás kibővült pl. a dinamikus memória használatával, a Hyper-V MMC-vel tudunk WS12/W8 Hyper-V-hez is csatlakozni, és van automatikus virtuális gép aktiválás is.
Hát nem félelmetes? De, az.
Szeretem a Hyper-V-t és innen üdvözlöm a Lepenye Tamás kollégámat és barátomat, aki már kb. 2006-ban megmondta a tutit, bármennyire is ellenkeztem a virtualizáció apropóján :D
Köszönöm a megemlékezést. A mostani jóslataim kevésbé népszerűek, bár hiszek benne, hogy azok is bejönnek majd. ;-)
“Az új csoda: a VM-Connect ablak olyan mint egy igazi RDP kapcsolat…”
Nem tudok nem gondolni arra, hogy nem csak olyan lett, hanem az is…
Végre UEFI!!! :-)
Hogy én mennyit szoptam egy UEFI/GPT-s blade keret p2v migrációjával 2012-n.